נגישות כאן ועכשיו

הילה חבס - שלום | 26/10/15 11:20:08

נתחיל בטוב…:)

כ- 25% מאוכלוסיית הגולשים ברשת סובלים מקשיים בגלישה בשל מוגבלויות שונות. עוורים, ליקויי ראיה, לקויי שמיעה ובעלי מוגבלויות מוטוריות מתקשים ליהנות מאתרי האינטרנט באופן מלא, כך שעל ידי ביצוע התאמות נגישות, צפוי האתר להגדיל באופן אוטומטי את כמות הגולשים הרלוונטיים ולצרף אוכלוסיות חדשות.
בשפה קצת יותר מקצועית, נגישות האתר מביאה לרוב לשיפור ביעילות משפכי ההמרה, הגדלת זמן שהות ממוצע באתר, הורדת אחוזי נטישה, הגדלת מספר הפעולות לביקור, הגדלת מספר העמודים הנצפים בכל ביקור ועוד.

עם הגדלת מספר הגולשים אנו צופים גם ירידה משמעותית בכמות התלונות של הלקוחות שפונים ישירות לבית העסק ומכאן להקטנת הוצאות החברה על מערך תמיכה ושירות.

מעבר לכך, נגישות אתר משפרת את תאימותו למנועי חיפוש ומגדילה את נפח התנועה ממנועי החיפוש. שיפור התאימות כוללת טיפול בשגיאות, סימון נכון של ההיררכיה במסמך, הוספת תגים לתמונות ולקישורים, הוספת טקסט חי במקום טקסט סטטי ועוד… דבר שגוגל מאוד אוהב :)

ביצוע התאמות נגישות בכלל ובאתר האינטרנט בפרט מהווה כיום חלק מהותי ממארג האחריות החברתית והארגונית, ומשפר את תדמיתו של העסק, לא רק בעיני גולשים בעלי מוגבלות - אלא גם בעיני הציבור הרחב. סקר של המכון לגאוקרטוגרפיה משנת 2009 מצא כי 89% מהציבור מעריכים באופן חיובי עסק המאפשר שירות נגיש לאנשים עם מוגבלות.

חוק זה חוק

החוק מחייב כל אתר ישראלי להתאים את עצמו לבעלי מוגבלויות וייכנס לתוקף באוקטובר 2017.
חוק נגישות אתרים הוא למעשה הרחבה של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, והוא מפרט אילו אתרים מחויבים בהתאמות נגישות, מהם לוחות הזמנים לביצוע התאמות אלו, ואילו עונשים צפויים למפרי החוק.
התקן הישראלי הנו אימוץ של הנחיות בינלאומיות - הנחיות נגישות לתכניי אינטרנט של ארגון ה W3C הבינלאומי.
החוק קובע כי כל אתר אינטרנט המעניק מידע או שירותים לציבור הרחב בישראל מחויב בהתאמות נגישות ברמת AA לפחות.

החוק מאפשר תקופת התאמה לאתרי אינטרנט עד ל-25.10.17:
אתרים קיימים מחויבים בהשלמת התאמות הנגישות עד 25.10.2017
אתרים חדשים שעלו לאחר כניסת החוק לתוקף (25.10.15) יהיו נגישים כבר בעלייתם לאוויר.
עמודים ורכיבים חדשים באתרים נגישים יהיו נגישים מיום עלייתם לאוויר.

אז איך עושים את זה ?

לא הכל אוטומטי:)
עבודת תיקונים על תוכן קיים עשויה להיות סיזיפית מאוד. עבור אתר בגודל בינוני (מאות או אלפי עמודים), תיקון ידני של התוכן בכל עמוד יכול להימשך תקופה ארוכה מאוד אך לעתים אין דרך טובה להימנע ממנו. עבור אתר ותיק עם עשרות אלפי עמודים, זו כבר בהחלט לא אופציה ראלית. בשוק קיימים מספר כלים לאוטומציה של תיקוני נגישות, כולל תיקוני תוכן. למערכות כאלו יש בדרך כלל תג מחיר גבוה בשל עלות ההטמעה, אך לפעמים אין מנוס. עם זאת, חשוב להבין שהשימוש בכלים אוטומטיים אינו פוטר מביצוע בדיקה אנושית של מצב האתר למיפוי תיקונים לפני ואחרי..
במילים אחרות, מערכות אוטומטיות באות ככלי מסייע, לטיפול בכמויות גדולות של מידע בזמן קצר יחסית, ולא כפתרון מוחלט לנושא הנגישות.
ולא, אין פתרון אחד שנכון ומתאים לכולם - כל אתר צריך להיבדק ולקבל את הפתרון המתאים לו.

מורשה נגישות
כמו שאנחנו מקפידים להכניס את הרכב שלנו לבדיקת תקינות במשרד הרישוי.. כך גם אתר האינטרנט שלנו חייב להיבדק.
מומלץ לשלב בתהליך מורשה נגישות, מומחה בתחום האינטרנט שייעץ וילווה את תהליך הפיתוח על מנת לוודא שהמוצר הסופי אכן עומד בכל דרישות התאימות. אם כבר יש אתר ניתן להגיש את האתר לבדיקה ולפי דו"ח המומחה המפתחים יבצעו שינויים וישלימו את תהליך הנגישות.
בניהול השוטף, הקפידו שכל תוכן, רכיב חדש או שינוי באתר יהיו נגישים מיום העלאתם לרשת. זוהי לא רק חובה חוקית, אלא אמצעי לחסכון בזמן וכסף.
ולא פחות חשוב.. אל תשכחו לבצע בדיקת תקינות תקופתית.

ספרו לעולם שאתם נגישים
חוק הנגישות מחייב לציין במקום בולט באתר כי בוצעו התאמות נגישות. כבר אמרנו שזה משפר את תדמיתו של כל אתר, לא רק בעיני גולשים בעלי מוגבלות - אלא גם בעיני הציבור הרחב.

לנגישות יש מחיר
תהליך נגישות לאתר קיים מצריך ביצוע שינויים מהותיים במבנה האתר, מכל ההיבטים - תוכן, עיצוב, תכנות ועוד. משמעות הדבר - שעות עבודה רבות, המלוות בעלות כספית לא קטנה. מנגד חשוב לזכור שמדובר בקנסות של 50-150 אלף ש"ח לעמוד לא מונגש... משהו שעדיף להימנע ממנו.

נסכם.

הליך הנגישות הנו הליך ארוך שמצריך טיפול קפדני בפרטים רבים וקטנים. סביר מאוד שתצטרכו לבצע מספר סבבים של בדיקת האתר - יישום תיקונים, בדיקה חוזרת, יישום תיקונים וכן הלאה, עד שתשתכנעו שהאתר מוכן. בשלב זה, רצוי להיעזר במורשה נגישות מוסמך שיעבוד בשיתוף פעולה עם מפתחי ומעצבי האתר. עניין זה חשוב כי אם לא כל עמודי האתר נגישים כראוי, עד תום תקופת ההתאמה יוכל כל גולש לתבוע אתכם ללא צורך בהוכחת נזק בסכומים של 50-150 אלף שקל, אם יימצא עמוד שאינו עומד ברמת AA.